Dnes je: , čas:  

Tvorba webu

piatok, 19 apríl 2013 14:55

Jezuita Milan Lach

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

sa stal prešovským pomocným biskupom

 

Pápež František v piatok napoludnie vymenoval za pomocného biskupa Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie

jezuitu Milana Lacha.
 


Nový biskup Milan Lach má len 39 rokov a bude jednoznačne najmladším členom Konferencie biskupov Slovenska. Keďže prešovský arcibiskup Ján Babjak tiež patrí do Spoločnosti Ježišovej, vedenie tejto arcidiecézy bude v rukách jezuitov.

 

Milan Lach sa narodil v Kežmarku, jeho najmladší brat Peter je tiež gréckokatolíckym kňazom. V roku 1992 vstúpil do gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove a tri roky nato aj do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Trnave. „Musel som prejsť rôznymi skúškami. Najmä v noviciáte som mal niekoľko kríz. Som totiž gréckokatolík, to znamená, že ak by som nevstúpil do rehole, mohol by som sa predtým, ako ma vysvätia za kňaza, oženiť. Napokon som to vďaka môjmu novicmajstrovi zvládol,“ povedal pred tromi rokmi pre denník Korzár. Priznal, že jeho rozhodnutie vstúpiť do rehole rodičov nepotešilo: „Otec bol chladný, prežíval to bez emócií. No mame sa to nepáčilo a plakala.“

Za kňaza ho 1. júla 2001 vysvätil vladyka Milan Chautur, terajší košický eparchiálny biskup. V roku 2003 začal pôsobiť ako vedecký pracovník v košickom Centre spirituality Východ – Západ Michala Lacka, kde spolupracoval s terajším prešovským arcibiskupom Babjakom. V rokoch 2004 – 2009 študoval na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde získal doktorát z východných cirkevných vied. Popri tom pôsobil ako výpomocný špirituál Pápežského kolégia Russicum a duchovný asistent Federácie skautov Európy v Ríme. Zároveň spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom.

Po návrate na Slovensko pôsobil ako riaditeľ Centra Východ – Západ v Košiciach, od konca roka 2011 ako prodekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave, kde vyučuje kresťanskú spiritualitu a spiritualitu kresťanského Východu. Hovorí anglicky, taliansky a rusky, vo voľnom čase sa venuje prírode, knihám a spevu.

zdroj: www.svetkrestanstva.sk 

Čítať 5446 krát Naposledy zmenené utorok, 15 apríl 2014 12:29
Martin Antuš

Venujem sa fotografovaniu a tak trochu tvorbe web stránok. 

Webstránka: www.Fotom.sk
Pre písanie komentárov sa prihláste

Kde nás nájdete!

Telefón:

0903 771 596,
057 445 0654

Email:

hanusovce@grkatpo.sk
pavol.seman@grkatpo.sk
semanpalo@gmail.com

Záhradná 655/60
Hanušovce nad Topľou
094 31

Správcovia stránky