Dnes je: , čas:  

TML> Tvorba webu

piatok, 15 august 2014 18:17

Zosnutie Presvätej Bohorodičky

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

  (15. august)

  

   Pamiatku smrti Bohorodičky nazývame zosnutím, pretože jej telo nepodľahlo po smrti rozkladu, ale bolo vzaté do neba. O jej smrti nie sú zaznačené žiadne údaje.

   Liturgická úcta Presvätej Bohorodičky sa začína od snemu v Efeze v roku 431, ktorý ju vyhlásil za Bohorodičku. Ale už v 4.storočí sa cirkevní spisovatelia začínajú zmieňovať o posledných chvíľach života Presvätej Bohorodičky.

   Koncom 7.storočia obracajú cirkevní spisovatelia svoju pozornosť nielen na zosnutie, ale aj na jej vstup do neba s telom i dušou. U Jána z Damasku jasne dominuje viera v nanebovzatie s telom aj s dušou, čo potvrdzuje v jednej zo svojich homílii: „Patrilo sa, aby tá, ktorá zachovala panenstvo pri narodení Ježiša Krista, zachovala si telo neporušené v smrti...prebývala v nebeských priestoroch...hľadela na Syna, ako sedí s Otcom“.

   Zosnutie Bohorodičky patrí k najstarším mariánskym sviatkom. V počiatočnom období sa zdôrazňovala hodnosť Božieho materstva Bohorodičky. V 6.storočí dostáva dnešný názov Zosnutie našej presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny. V prvých storočiach nie všetky miestne cirkvi Východu slávili tento sviatok súčasne. Sú svedectvá o slávení 6. januára, 9. augusta. Postupom času sa ustálil sviatok na deň 15. august.

   V Západnej cirkvi, ktorá tento sviatok začala sláviť neskôr – v 7.storočí – sa čoraz viac ozývali hlasy vyhlásiť všeobecnú vieru Cirkvi v nanebovzatie Panny Márie za záväzný vieroučný článok, dogmu. Po vyžiadaní mienok všetkých biskupov katolíckej Cirkvi, rímsky biskup Pius XII. svojou apoštolskou konštitúciou Milosrdný Boh zo dňa 1.11. 1950 slávnostne vyhlásil: „...je Bohom zjavená pravda, že Panna Mária po ukončení pozemskej púte, bola vzatá s telom aj s dušou do nebeskej slávy“.

   V byzantskom obrade je so sviatkom Zosnutia Presvätej Bohorodičky spojená spomienka na uloženie jej rúcha (2.júl) a uloženie pásu (31. august).

Čítať 4190 krát Naposledy zmenené piatok, 15 august 2014 20:59
Martin Antuš

Venujem sa fotografovaniu a tak trochu tvorbe web stránok. 

Webstránka: www.Fotom.sk
Pre písanie komentárov sa prihláste

Kde nás nájdete!

Telefón: 0903 771 596, 057 445 0654
Email: info@grkat-hanusovce.sk
Website: www.grkat-hanusovce.sk

Záhradná 655/60
Hanušovce nad Topľou
094 31

Správcovia stránky